Süleyman Çelebi Kimdir ?


Konuyu Başlatan: devrimumut

82 Görüntüleme
2 Yorum
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
#1

Süleyman Çelebi

DİSK'in 11. Genel kurulu'nda 6. Genel başkan seçildi. 

1952'de Ordu Perşembe'de doğdu. Sendikal mücadeleye 18 yaşında Tekstil-İş'te şube sekreterliği yaparak başladı. Sendikacılığın her aşamasında aktif olarak görev üstlendi. 

1980'de DİSK Örgütlenme Daire Başkanlığı'na seçildi. 12 Eylül'de DİSK davasında yargılanarak 4 yıl cezaevinde yattı.

DİSK'in tekrar faaliyete geçmesiyle aktif sendikacılığa geri döndü. 1991'de Fehmi Işıklar'dan sonra DİSK Genel Sekreteri seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından Tekstil-İş Başkanı Rıdvan Budak'ın görevini devraldı. 

28-30 Temmuz 2000'de yapılan DİSK 11. Genel Kurulu 2. turunda 356 geçerli oyun 222'sini almayı başardı. 

DİSK'te tabandan gelen Çelebi, geçmişi yadsımadan, saygı duyarak fakat yeni bir sendikal anlayışla yola devam etmeyi savunuyor. Çelebi, DİSK, kurulduğu günden bu yana partiler üstü bir politika izlemediğini vurgulayarak "Bundan sonra da izlemeyecek. Biz emeği savunan her sol partiyle birlikte hareket etmeye hazırız" diyor.

Çelebi, DİSK'in Sosyal Ekonomik Konseye katılmasına da karşı olmadığın belirterek, sendikaların yetki alabilmesi için sektörde yüzde 10 barajının kaldırılması için uğraşacak. Celebi, uğraşacağı bir başka sorun da DİSK'in maddi sıkıntısını aşması...
Bul
Alıntı Rep
#2
Teşekkrüelr.
Bul
Alıntı Rep
#3
Biryeş değil :S
Bul
Alıntı Rep

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya giriş yapın.

Yorum yazmak için üye olmanız gerekiyor.

Hesap Oluştur

Hesap oluşturmak çok kolay! Aramıza hemen katılabilirsin.
Hesap Oluştur!

Giriş Yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapabilirsiniz.
Giriş Yap!


Foruma Git:

Hey Ziyaretçi! Seni buralarda görmek güzel. Sitemize katkı sağlamak ister misin? Sitemize üye olursan daha bir çok şeylerden faydalanabilirsin. Hem bize hem kendine katkı sağlamış olursun. Ayrıca sitemize üye olursan yarışmalar ve etkinliklerden faydalanabilirsin. Hatta senin için buraya bir buton koyuyorum. Bana tıklarsan, bu koskoca yeşil alanı kapatırım.
Üye Ol!