Suzan Sabancı Dinçer Kimdir ?


Konuyu Başlatan: devrimumut

75 Görüntüleme
2 Yorum
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
#1

Suzan Sabancı  Dinçer

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi
Lisans öğrenimini İngiltere'deki Richmond College'da Finans üzerine, lisans üstü derecesini ise ABD'de Boston Üniversitesi'nden işletme dalında (MBA) tamamlayan Sabancı Dinçer, kariyerine 1986 yılında yılında Sabancı Grubu kuruluşlarından BNP-AK-Dresdner Bank'ın Hazine Bölümü'nde başlamıştır.

1989 yılında Akbank'ta Hazine Bölüm Başkanı olarak görev alan Suzan Sabancı Dinçer, 1994 yılında Akbank'ta Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştır. Sabancı Dinçer, 1997 yılında Fon Yönetimi ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Murahhas Üye, 2000 yılında ise tüm konulardan sorumlu Murahhas Üye olarak Yönetim Kurulu'na atanmıştır.

2008 yılı Mart ayında Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Sabancı Dinçer, 2009 yılı Nisan ayında küresel ve yerel ekonomik gelişmeler ve bunların Türkiye için stratejik çıkarımlarını tartışarak değerlendirmelerde bulunmak amacıyla oluşturulan Akbank Uluslararası Danışma Kurulu'nun kurulmasına öncülük etmiştir.

Suzan Sabancı Dinçer, Institute of International Finance Yönetim Kurulu Üyesi ve Gelişmekte Olan Ülkeler Danışma Kurulu Üyesi, Citigroup Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi, National Bank of Kuwait Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi, Blackstone Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi’dir.

Sabancı Dinçer, küresel ve yerel ekonomik gelişmeler ve bunların Türkiye için stratejik çıkarımlarını tartışarak değerlendirmelerde bulunmak amacıyla oluşturulan Akbank Uluslararası Danışma Kurulu'nun kurulmasına öncülük etmiştir. Aynı zamanda, Chatham House Mütevelli Heyeti’nde görev almaktadır ve DEİK Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı’dır.

Suzan Sabancı Dinçer Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Forum İstanbul Onursal Danışma Kurulu Üyeliği ve TÜSİAD Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Aynı zamanda İstanbul Lüksemburg Fahri Konsolosu’dur.

Başta kültür-sanat, eğitim, girişimcilik ve çevre konuları olmak üzere, sosyal sorumluluk alanında da birçok sorumluluk üstlenen Suzan Sabancı Dinçer, The Prince’s Charities Danışma Kurulu Üyeliği, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, Endeavor Türkiye Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği ve Akbank Sanat Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Akbank, Sabancı Dinçer liderliğinde, Türkiye’de mevduat bankaları arasında GRI (Global Reporting Inititative) standardında hazırlanan ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlamıştır. Ayrıca Karbon Saydamlık Projesi'nin Türkiye'de hayata geçirilmesine destek olarak bu alanda öncü bir rol üstlenmiştir.

Suzan Sabancı Dinçer, evli ve iki çocuk annesidir.

HABER

Suzan Sabancı Dinçer’e ‘önderlik nişanı’
Milliyet 
25 Kasım 2012 

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişkilere yaptığı katkıdan dolayı Kraliçe II. Elizabeth’in verdiği ‘mükemmelliyet önderliği’ ödülünü aldı.

Suzan Sabancı Dinçer’e, Britanya İmparatorluğu Onursal Mükemmeliyet Önderliği (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire) nişanını, Kraliçe II. Elizabeth adına Birleşik Krallık Büyükelçisi David Reddaway verdi.

‘Benim için büyük bir onur’

David Reddaway, “Suzan Sabancı Dinçer’inkarşılıklı ilişkilerde “Altın Çağı” yakalamamıza yardımcı olan bu katkıları dönüşümsel oldu” dedi.

“Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in ülkelerimiz arasındaki ilişkinin daha ileriye taşınması yolundaki gayretleri ödüle değer bulması benim için büyük bir onurdur” diyen Suzan Sabancı Dinçer, şunları söyledi: “Birleşik Krallık benim hayatımda çok önemli bir yere sahip. İlk kez 13 yaşındayken eğitimim için gitmiştim. Bu tecrübem bana başka bir kültürün ve dünyanın var olduğunu gösterdi. Çok uzun yıllara dayanan bu iki ülke arasındaki ilişkilerin barış ve huzur içerisinde daha nice yıllar devam edeceğinden de hiç kuşkum yok.”
Bul
Alıntı Rep
#2
Teşekkrüelr.
Bul
Alıntı Rep
#3
Rica Ederim.
Bul
Alıntı Rep

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya giriş yapın.

Yorum yazmak için üye olmanız gerekiyor.

Hesap Oluştur

Hesap oluşturmak çok kolay! Aramıza hemen katılabilirsin.
Hesap Oluştur!

Giriş Yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapabilirsiniz.
Giriş Yap!


Foruma Git:

Hey Ziyaretçi! Seni buralarda görmek güzel. Sitemize katkı sağlamak ister misin? Sitemize üye olursan daha bir çok şeylerden faydalanabilirsin. Hem bize hem kendine katkı sağlamış olursun. Ayrıca sitemize üye olursan yarışmalar ve etkinliklerden faydalanabilirsin. Hatta senin için buraya bir buton koyuyorum. Bana tıklarsan, bu koskoca yeşil alanı kapatırım.
Üye Ol!