İnternette Güvenli Bankacılık [Garanti Bankası]


Konuyu Başlatan: kaanvuran.

36 Görüntüleme
0 Yorum
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
#1
Güvenliğin ve gizliliğin sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Garanti ile etkin güvenlik çözümleri!

İnternette gezmek bilgisayarınızın fiziksel olarak internet ortamı ile temasa geçmesidir. Bu durumda her zaman bilgisayarınıza ve kayıtlı bilgilerinize dışarıdan ulaşılma riski oluşur. İnternette güvenlik; size gönderilen ve sizin dışarıya gönderdiğiniz bilgilerin güvenli bir şekilde aktarılmasıdır.

Bir bilgisayara izinsiz erişim için 2 temel yol vardır:

En kolay yol bir dosyanın içine virüs programı saklamaktır. Siz bu dosyayı bilgisayarınıza kopyaladığınızda veya e-mail ekinden açıp çalıştırdığınızda, virüs bilgisayarınıza bulaşır. Virüsler genellikle uygulama (.EXE) dosyalarında saklanır. Ancak macro virüsü .DOC, .XLS, .PPT dosyaları gibi ofis programlarının içinde de saklanabilir. İki virüs tipi de sisteminize zarar verebilir veya bilgisayarınızdaki ya da ofis ağınızdaki gizli bilgilerinizin kopyalanmasına neden olur. Bu tehlikeden korunmanın en iyi yolu %100 güvenmediğiniz sitelerden program indirmemek, bu programları kullanmamak ve tanımadığınız kişi veya kurumlardan gelen e-postalarda ekli olan dosyaları açmamaktır.

İzinsiz erişimin diğer bir yolu, bilgisayarınıza aktif web içeriği kullanarak ulaşmaktır. ActiveX ve Java normalde interaktif içerik sağlamak için kullanılan teknolojilerdir, ancak zaman zaman kötü amaçlarla da kullanılabilirler. 

Tarayıcınızı ayarlayarak bu içeriğin PC'nize veya ağınıza zarar verme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.
Güvenlik Alanları

Bilgisayarınızı zararlı içeriklerden korumanın anlamı, ziyaret ettiğiniz sitelerdeki zararlı içeriği etkisiz kılmak veya en azından bu tehdide karşı sizi uyarmaktır. 

Tarayıcınızda farklı güvenlik seviyeleri tanımlayabilirsiniz. Bu güvenlik alanları sayesinde, aktif içerik kullanımı ve güvendiğiniz sitelerden dosya indirme konusunda problem yaşamaz ve kesintisiz sörf yapabilirsiniz.

İlk programı kurduğunuzda mevcut ayarlarla internet üzerindeki bütün sayfaları görüntüleyebilirsiniz ancak siteleri güvenilir ve kısıtlanmış olarak ayırmanız gerekmektedir.

Tarayıcı geliştiren şirketlerle paralel olarak kötü niyetli yazılım geliştiren kişi ve gurupların sürekli faaliyet halinde olduğunu unutmamalısınız. Yeni çıkan güvenlik zafiyetlerine karşı alınan en güncel tedbirlere sahip olmak için tarayıcınızın güncelliğini belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

Garanti İnternet'e geçerli ve güncel güvenlik standartlarına sahip olan tüm tarayıcılarla sorunsuz bir şekilde bağlanabilir, tüm bankacılık işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle eski bir sürüm kullanıyorsanız lütfen yazılımcı firmaların resmi sitelerinden güncelleyin.

Kullandığınız sürüm bilgisine tarayıcınızın "Yardım" menüsündeki "Hakkında" seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Bazı web siteleri siz buraları ziyaret ettiğinizde sizin hakkınızda bilgi toplar ve bu bilgileri bilgisayarınızda bir text dosyasında tutarlar. Bu dosyalara "Tanımlama Bilgisi" (Cookie) denir. Bu dosya, ziyaret ettiğiniz siteler ve bu sitelerde doldurduğunuz formlardaki bilgilerden oluşur.

Cookie'ler virüs yaymak için kullanılamazlar. Ancak siz bu tür bilgilerin bilgisayarınızda tutulmasını istemiyor olabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinde var olan "Tanımlama Bilgisi" kullanımını güvenlik ayarları vasıtası ile kontrol edebilirsiniz. Güvenlik ayarlarınızı Tools (Araçlar) altındaki Internet Options (İnternet Seçenekleri) penceresinden Privacy (Gizlilik) adımını seçerek yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) uygulamalarının kullanıldığı bilgisayar ve cihazlar üzerinden Garanti İnternet, Garanti Cep, iGaranti, e-Trader ve diğer banka dijital kanallarımıza erişiminizde, bu kullanımdan kaynaklanan her türlü risk ve problemin size ait olduğunu unutmayın.

Güvenliğinizi her zaman düşünüyoruz. Garanti Bankası'nda güvenlik; altyapı güvenliği ve veri trafiğinin güvenliği olmak üzere iki ana başlığa ayrılabilir.

Altyapı Güvenliği

Hizmet vermekte kullandığımız donanımın, yazılımın ve network altyapısının güvenliğini sağlamak amacıyla, güvenilirliği pek çok ortamda test edilmiş network ürünleri kullanıyoruz.

Veri Trafiğinin Güvenliği

Siz servisimizden yararlanırken oluşan veri trafiğinin güvenliği dört temel bileşenden oluşuyor:

Authentication: Tanıma
Authorization: Yetki Kontrolü
Non-Repudiation: Sorumluluk

Data Protection: Bilginin bütünlüğü ve gizliliği
Bu dört bileşenden ilk ikisi sadece yetkisi olan müşterilerimizin işlem yapabilmelerini sağlar. Bu amaçla Garanti İnternet veya Garanti Cep kullanıcısıysanız şubeye girmeden önce bir takım güvenlik adımlarından geçmeniz gerekir:

Bu dört bileşenden ilk ikisi sadece yetkisi olan müşterilerimizin işlem yapabilmelerini sağlar. Bu amaçla Garanti İnternet veya Garanti Cep kullanıcısıysanız şubeye girmeden önce bir takım güvenlik adımlarından geçmeniz gerekir:

Müşteri Numarası; Garanti Bankası’yla çalışmaya başladığınız anda sahip olduğunuz kişiye özel numaranızdır.

Parola; şubeye ilk girişinizde belirlediğiniz şifrenizdir. 6-8 rakam ve karakterden oluşur.

Güvenlik Resmi; daha önce seçmiş olduğunuz ve parolanızı girdikten sonra ekranda karşınıza çıkan resimdir. Aynı ekranda Garanti İnternet veya Garanti Cep'i son kullanma tarih ve saatinizi de görüntülersiniz. Sahtecilik olaylarından korunmak için, öncelikle bu bilgileri kontrol ederek doğruluğundan emin olup, ondan sonra şifrenizi girmeniz gerekir.

Kullanıcı Kodu; banka tarafından kullanıcıya verilen Bireysel Müşteri Numarası'dır. Garanti İnternet'te işlem yapabilmeniz için bu dört (tüzel kullanıcılar için beş) parametreyi doğru olarak girmeniz gerekir.

Üçüncü bileşen sorumluluk (non-repudiation) ise sizin ile banka arasında başvuru sırasında imzalanan sözleşme ile sağlanır. 

Dördüncü olarak bilginin bütünlüğü ve gizliliği (data protection) için, internet üzerinde iki taraf arasında oluşan trafiğin şifrelenerek, gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlayan güvenli metodlar kullanılmaktadır.


     
Bul
Alıntı Rep

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya giriş yapın.

Yorum yazmak için üye olmanız gerekiyor.

Hesap Oluştur

Hesap oluşturmak çok kolay! Aramıza hemen katılabilirsin.
Hesap Oluştur!

Giriş Yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapabilirsiniz.
Giriş Yap!


Foruma Git:

Hey Ziyaretçi! Seni buralarda görmek güzel. Sitemize katkı sağlamak ister misin? Sitemize üye olursan daha bir çok şeylerden faydalanabilirsin. Hem bize hem kendine katkı sağlamış olursun. Ayrıca sitemize üye olursan yarışmalar ve etkinliklerden faydalanabilirsin. Hatta senin için buraya bir buton koyuyorum. Bana tıklarsan, bu koskoca yeşil alanı kapatırım.
Üye Ol!