Muhammed Said-i Faruki Kimdir ?


Konuyu Başlatan: devrimumut

89 Görüntüleme
2 Yorum
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
#1
Muhammed Said-i Faruki .

mutasavvıf
Hindistan’da yetişen evliyanın büyüklerinden. İmamı Rabbani hazretlerinin ikinci oğludur. 1596 (H. 1005) yılında Serhend’de doğdu.

Küçük yaşta ilim öğrenmeye başlayıp, önce babasından sonra da ağabeyi Muhammed Sadık’tan ve Molla Tahir-i Lahori’den ilim tahsil etti. Genç yaşta tahsilini tamamladı. Fen ve din ilimlerinde mütehassıs oldu. Babasının gayretli çalışmaları ve yardımları sayesinde tasavvufta yetişip, yüksek derecelere kavuştu. Birçok kıymetli kitaba açıklamalar yazdı. Din ve fen ilimlerinde yetişip talebe yetiştirmek için babasından icazet (diploma) aldı. Talebe yetiştirmekle meşgul oldu. İmamı Rabbani hazretleri fıkıhla ilgili bir meseleyi araştırmak isteyince, Muhammed Said’e sorar, verdiği doğru ve sağlam cevaplardan çok memnun olurdu. İlim, fazilet sahibi ve kerametler hazinesi olan Muhammed Said-i Faruki, 1660 (H.1070) senesinin Cemaz-il-ahir ayının yirmi yedinci günü vefat etti.

ESERLERİ:
1. Mişkat-ül-Mesabih Haşiyesi: Hanefi mezhebi imamlarının delil olarak kullandıkları sahih hadisleri açık delillerle en kıymetli kitaplardan alıp bu kitaba yazmıştır.

2. Mektubat-ı Saidiyye: İçerisinde yüz mektup bulunan bu eser, bir cilttir.

3. Namazda otururken parmak kaldırmamak gerektiğini anlatan, Hanefi mezhebine göre bir risale. Bu eserinde parmak kaldırmamanın daha iyi olduğunu isbat etmiştir.

Muhammed Said, babası İmamı Rabbani hazretleri gibi takva sahibi, ilmiyle amil, sünnete tam uyar, azimetle amel ederdi. Tatlı sözlü, güler yüzlü olup, dünyaya düşkün değildi. Hadis, fıkıh ve tasavvuf ilminde yüksek derece sahibiydi.

Muhammed Haşimi Keşmi, İmamı Rabbani hazretlerinin şöyle buyurduğunu nakleder: “Oğlum Muhammed Sadık vefat edince, kendi kendime zahir ilimlerde bu kadar faziletli, kalp hallerinde bu kadar yüksek oğlu nerede bulurum dedim. Allahu Teala ihsan ederek bu mübarek kardeşini (Muhammed Said’i) yüksek ağaBey’inin vekili eyledi. Bu ihsanından dolayı, Allahu Teala’ya hamd ü senalar olsun.”

Yine babası İmamı Rabbani hazretleri onun hakkında şöyle buyurmuştur: “Muhammed Said, Ulema-i Rasihinden ve sabikundandır. Allahu Teala’nın halilidir (dostudur). O’nun rahmet hazinesidir. Yarın kıyamet günü rahmet hazinelerinin taksimi ona verilir. Şefaat makamından büyük payı vardır.” 
Bul
Alıntı Rep
#2
Teşekkürler.
Bul
Alıntı Rep
#3
Rica Ederim.
Bul
Alıntı Rep

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya giriş yapın.

Yorum yazmak için üye olmanız gerekiyor.

Hesap Oluştur

Hesap oluşturmak çok kolay! Aramıza hemen katılabilirsin.
Hesap Oluştur!

Giriş Yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapabilirsiniz.
Giriş Yap!


Foruma Git:

Hey Ziyaretçi! Seni buralarda görmek güzel. Sitemize katkı sağlamak ister misin? Sitemize üye olursan daha bir çok şeylerden faydalanabilirsin. Hem bize hem kendine katkı sağlamış olursun. Ayrıca sitemize üye olursan yarışmalar ve etkinliklerden faydalanabilirsin. Hatta senin için buraya bir buton koyuyorum. Bana tıklarsan, bu koskoca yeşil alanı kapatırım.
Üye Ol!