Lütfü Seyfullah Kimdir ?


Konuyu Başlatan: devrimumut

87 Görüntüleme
2 Yorum
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
#1
Lütfü Seyfullah

sinema ve tiyatro oyuncusuşair, yazar
1923 yılında Üsküp'ün Dükkâncik Mahallesi'nde doğdu. Çocukluğu Üsküp Çarşısı'nda geçti. 1950 yılında Deniz Assubay Okulu'dan mezun oldu. Bu eğitime rağmen çocukluğundan beri ilgi duyduğu tiyatroyu seçti. Aynı yıl kurulan Üsküp Türk-Siptar Tiyatrosu'nda (bugünkü Üsküp Halklar Tiyatrosu'nda) tiyatro sanatçısı olarak çalışmaya basladı. Bu sahnede geçirdiği kırk yıllık sanat hayatı süresince yüzden çok tiyatro eserinde başrol oynadı. Aralarinda Ankara Sanat Tiyatrosu'nun da bulunduğu diğer profesyonel tiyatroların sahnelerine de konuk oldu. Makedonya'nın en büyük sanat ödülü "11 Ekim Odülü"ne layık görüldü. Tiyatro yönetmenliği yaptı. Bazı Yugoslav, birçok da Türk filminde ve televizyon dizi filmlerinde rol aldı. 

Edebiyata çocuk tiyatro oyunlari yazarak girdi. Sonra kendisini çocuk öyküleri ve siir dalında da denedi, Yazdiklari özellikle 1975 yilindan sonra Makedonya ve Kosova'da çikan bütün Türkçe gazete ve dergilerde yayimlanmaya basladi.

Çocuklara yazdigi tiyatro oyunlarindan olusan ilk kitabi "Okul Tiyatrosu" adi altinda 1980 yilinda "Birlik" Yayinlari'nda yayimlandi. Bunu "Küçük Nasrettin" (çocuk tiyatro oyunlari, "Tan" Yayinlari, Pristine, 1983), "Üç Arkadas" (çocuk tiyatro oyun-lari, "Birlik" Yayinlari, Üsküp, 1984), "Aynada Varsan Sahnede de Varsin" (siirler, "Tan" Yayinlan, Pristine, 1989) ve "Küçüklere Siirler" (çocuk siirleri, "Birlik" Yayinlan, Üsküp, 1989) adli kitaplari izledi. 

Çocuklar için kaleme aldığı "Üç Arkadaş" ve "Bilmeceli Oyun" bir de yetişkinlere yazdığı "Kılıbık" adlı tiyatro oyunları, Üsküp Halklar Tiyatrosu Türk Dramı sahnesinde sahnelendi. 

Kamp adlı tiyatro oyunu ise Üsküp'ün "Orhan Veli Kanık" Yazın-Oyun Topluluğu üyeleri tarafından canlandırıldı. Yazdığı oyunlardan bazıları Üsküp ve Priştine Türkçe Yayınları'nda programa alındı. Bazıları da Makedonca ve Arnavutça'ya çevrilip çocuk dergilerinde yayınlandı. Emekli olduktan sonra film çalışmalarına ağırlık verdi. Son yıllarda Feza Film ve TGRT yapımı filmlerle televizyon dizilerinde rol aldı. 2005 yılında vefat etti.

ESERLERİ:

1980 yılında “Okul Tiyatrosu”, 1983 “Küçük Nasrettin”, 1984 yılında “Üç Arkadaş” ve 1989 yılında “Aynada Varsan Sahnede de Varsın” şiir kitapları yayınlandı. En son eserleri “Küçüklere Şiirler” ve “Küçük Balıkçı” kitaplarıdır. 

HAKKINDA YAZILANLAR

Tiyatro Sahnemiz Öksüz Kaldı 
28.06.2005 

Rumeli'nin, Balkanlar'ın yetirştirdiği; ömrünü Türkçe'yi sahnede yaşatmaya adayan; birçok Rumelili Türk tiyatro sanatçısına ağabeylik, ustalık hocalık yapmış olan Üsküplü büyük Türk Tiyatro sanatçısı Lütfü Seyfullah, geçirdiği kısa bir hastalıktan sonra, vefat etmiştir. Bu büyük insana Allah'tan rahmet, acılı yakınlarına ve vefalı dostlarına sabırlar dileriz. 

–Vefat eden Üsküplü Türk tiyatro sanatçısı Lütfi Seyfullah’ın anısına – 

Anamın dili, ana dilim Türkçe’min, can çekişmeye terk edildiği, o azılı şehir kundakçısı Piccolomini’yi bile güzelliğiyle çıldırtan 
Üsküp’te, tiyatro sahnesinde Türkçe’mi yaşatarak devleşendi o. 

Sahne tozunu yutmuşlardanım, gençliğimin uzun bir döneminde, bilirim seyircinin bakışlarının omuzlara yüklediği yükün ağırlığını ve doğum sancısından çetin ama haz veren sancısını oyunculuğun. 

Sen ki hayat sarrafısın bilirsin, hüner ister, kudret ister, sevda ister, yüreklerinin cümle kapılarını merhamete kapatmışları ağlatabilmek, 
güldürebilmek kim bilir ne zamandan ruhları gülmeyi unutmuşları. 

Sanatın nankörlüğü altında ezilmedi, heyecana, tutkuya yenilmedi, aynı sahneyi paylaştığı dostlarının sadakatsizliğine de; direndi. Heyhat, 
yıktı onu amansız incitmebeni, bir umut dolu yaza daha yelken açarken. 

25 Haziran 2005, İstanbul 

Suat ENGÜLLÜ

Türk Tiyatro Sanatçısı Üsküp'lü Lütfü Seyfullah Vefat Etti 
27/06/2005 

Rumeli'nin, Makedonya’nın yetiştirdiği; Türkçe'yi sahnede yaşatan ve Rumelili Türk tiyatro sanatçı camiasının duayeni Üsküp’lü Türk Tiyatro sanatçısı Lütfü Seyfullah, vefat etti. Kendilerine Allah’tan rahmet, acılı yakınlarına da sabır dileriz.

Gostivarlılar Kültür ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu 
Rumeli'nin, Makedonya’nın yetiştirdiği; Türkçe'yi sahnede yaşatan ve Rumelili Türk tiyatro sanatçı camiasının duayeni Üsküp’lü Türk Tiyatro sanatçısı Lütfü Seyfullah, vefat etti. Kendilerine Allah’tan rahmet, acılı yakınlarına da sabır dileriz.

Saygı ve sevgilerimle.

Gostivarlılar Kültür ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu
Oyun ve Sahne

– Gece vefat eden Üsküplü Türk tiyatro sanatçısı 
Lütfi Seyfullah’ın anısına –

Anamın dili, ana dilim Türkçe’min, can çekişmeye terk edildiği,

o azılı şehir kundakçısı Piccolomini’yi bile güzelliğiyle çıldırtan

Üsküp’te, tiyatro sahnesinde Türkçe’mi yaşatarak devleşendi o.

Sahne tozunu yutmuşlardanım, gençliğimin uzun bir döneminde,

bilirim seyircinin bakışlarının omuzlara yüklediği yükün ağırlığını

ve doğum sancısından çetin ama haz veren sancısını oyunculuğun.

Sen ki hayat sarrafısın bilirsin, hüner ister, kudret ister,sevda iter, 

yüreklerinin cümle kapılarını merhamete kapatmışları ağlatabilmek,

güldürebilmek kim bilir ne zamandan ruhları gülmeyi unutmuşları.

Sanatın nankörlüğü altında ezilmedi, heyecana, tutkuya yenilmedi,

aynı sahneyi paylaştığı dostlarının sadakatsizliğine de direndi. Heyhat, yıktı onu amansız incitmebeni, bir umut dolu yaza daha yelken açarken.

25 Haziran 2005, Istanbul 
Suat Engüllü

Bul
Alıntı Rep
#2
Teşekkürler.
Bul
Alıntı Rep
#3
Rica Ederim.
Bul
Alıntı Rep

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya giriş yapın.

Yorum yazmak için üye olmanız gerekiyor.

Hesap Oluştur

Hesap oluşturmak çok kolay! Aramıza hemen katılabilirsin.
Hesap Oluştur!

Giriş Yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapabilirsiniz.
Giriş Yap!


Foruma Git:

Hey Ziyaretçi! Seni buralarda görmek güzel. Sitemize katkı sağlamak ister misin? Sitemize üye olursan daha bir çok şeylerden faydalanabilirsin. Hem bize hem kendine katkı sağlamış olursun. Ayrıca sitemize üye olursan yarışmalar ve etkinliklerden faydalanabilirsin. Hatta senin için buraya bir buton koyuyorum. Bana tıklarsan, bu koskoca yeşil alanı kapatırım.
Üye Ol!